Citroën esitteli "ArtCar"-version Survolt sähköautostaan



Françoise Niellyn maalaukset ovat olleet Citroënin muotoilijoiden inspiraatioiden lähteinä heidän etsiessään uusia värejä ja materiaaleja.

Tämän taiteilijan ja Citroënin muotoiluosaston yhteinen tapaaminen johti Citroënin Survolt-sähköauton "ArtCar"-versioon, joka korostaa visuaalisesti tämän täyssähköauton energiaa ja teknologiaa.

Jo perusmuodoiltaan jännittävän erilainen Citroën Survolt on saanut vielä lisää ilmaisuvoimaa Françoise Niellyn värimaailmasta, joka on tyypillistä hänen teoksilleen. ArtCarissa nämä fluorisoivat vastavärit korostavat Citroën Survoltin voimakkaita linjoja ja veistoksellisia kylkiä. Citroënin täyssähköinen kilpa-auto alkaa näyttää vieläkin erilaisemmalta.

Citroën Sulvolt "ArtCar" on näytteissä C42:ssa, Citroënin teemaliikkeen näyteikkunassa Pariisin Champs Élysées'llä.

Kaikkiin Citroën-malleihin löytyvät vanteet ja renkaat Vannetukusta. Vannetukku.fi on Suomen suurin vanteiden ja renkaiden nettikauppa. Vannetukku.fi toimittaa tilaukset kaikkialle Suomeen suoraan kotiinkuljetettuina.

Lisätietoja saat Autosompa Oy:n myyntijohtaja Marko Kantaselta, puh. 0500-555058, sähköposti: marko.kantanen(at)autosompa.fi.



Uutinen julkaistu 22.10.2010